Przy zamykaniu drzwi wytwarzają hałas. Jest to spowodowane tym, że w końcowej fazie zamykania skrzydło nie jest amortyzowane.  Skrzydło drzwiowe poruszane jest nie tylko przy pomocy ludzkiej ręki, ale też przez przeciągi, bądź też dzięki urządzeniu zamykającemu drzwi (samozamykacz). Czym gwałtowniej drzwi zostaną zamknięte, tym głośniejsze będzie uderzenie. Jeśli ruchy drzwi są w końcowej fazie zamykania są amortyzowane chronimy nerwy współmieszkańców, kolegów z pracy, i wszystkich tych, którzy znajdują się w zasięgu potencjalnego hałasu. Przy tym amortyzator drzwiowy chroni drzwi i zawiasy, oraz ościeżnice i płycinę drzwiową. Cicho i płynnie, niezawodnie i bezpiecznie – w taki sposób powinien działać amortyzator drzwiowy. Cicho powinien zamykać drzwi. Łagodnie – amortyzować. Bezpiecznie poprowadzić w kierunku zamkania i Niezawodnie utrzymywać drzwi w zamknięciu. Firmie DICTATOR udało się harmonijnie połączyć współdziałanie wszystkich tych funkcji. Amortyzatory DICTATOR łączą od wieków strzeżone funkcje w nowoczesnym ale nie „krzykliwym” Design. Powierzchnia- standardowo powleczona chromem.

Amortyzatory drzwiowe są przydatne szczególnie przy drzwiach masywnych, które należy pewnie i bezpiecznie zamknąć. Montuje się je zazwyczaj przy górnej krawędzi , po środku drzwi. Dzięki temu drzwi zamykają się bezpiecznie i można je potem łatwo otworzyć. Przy otwieraniu drzwi, skręt wlotowy automatycznie naciska lekko dźwignię krążkową w dół i naciąga poprzez wbudowaną sprężynę. Jeśli skrzydło
drzwiowe zostanie lekko popchnięte, dźwignia krążkowa przesuwa się przy osiągnięciu skrętu wlotowego do góry i przy tym hydraulicznie amortyzuje ruchy drzwiowe. W następnej kolejności amortyzator drzwiowy całkowicie domyka drzwi i utrzymuje w zamknięciu poprzez siłę sprężyny.

Wszystkie amortyzatory drzwiowe charakteryzują się progresywnym procesem tłumienia. To oznacza, że niezależnie od wagi i wielkości amortyzator zamyka łagodnie i pewnie drzwi nawet gdy zostaną celowo lub przez nieuwagę popchnięte.

Przykładowe zastosowanie: