SAMOZAMYKACZ – CZYM JEST I PO CO JEST STOSOWANY?

Samozamykacz, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem samoczynnie zamykającym skrzydło drzwi, furtki lub bramki po każdorazowym jego otwarciu. Zasada działania samozamykaczy jest prosta - siłą napędową jest człowiek, który podczas otwierania drzwi spręża sprężynę samozamykacza, ta natomiast rozpręża się podczas zamykania. Dzięki temu samozamykacz pozwala na powrót skrzydła drzwiowego do pozycji zamkniętej.

Dzięki szerokiej ofercie producentów samozamykaczy, jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających architektów, inwestorów oraz klienta końcowego.

Zastosowanie samozamykacza, oraz dodatkowych elementów kontroli dostępu (elektrozaczepy, domofony, zamki elektryczne) pozwala na kontrolę przepływu ludzi, którzy dostają się do pomieszczeń. Zastosowanie samozamykacza jest podstawą kontroli dostępu, ponieważ zapewnia każdorazowe zamknięcie przejścia. 

Kolejną zaletą zamontowanego samozamykacza, jest kontrolowanie temperatury pomieszczeń, do których prowadzą drzwi, w lecie -  chłodne powietrze z klimatyzowanych lokali nie ucieka na zewnątrz , zimą - ciepło utrzymywane jest w środku.

Uniwersalność rozwiązań, pozwala dopasować samozamykacz praktycznie do każdych drzwi, lewych i prawych, zewnętrznych i wewnętrznych, wąskich i szerokich, wejściowych do domu, przeciwpożarowych i na drodze ewakuacji.

Szeroka oferta sprzedawanych przez nas rozwiązań firm  ASSA ABLOY, GEZE, DORMAKABA, G-U, MORTAL, WINDOOR, ECO-Schulte, pozwala na dobór samozamykacza do każdego typu stolarki i każdego wymiaru drzwi.

ZASTOSOWANIE

  • Samozamykacze można zastosować w drzwiach jednoskrzydłowych, oraz dwuskrzydłowych (każde skrzydło posiada swój samozamykacz)
  • Zastosowanie w drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych - niektóre samozamykacze posiadają termozawory, oraz specjalny olej, który jest odporny na wahania temperatur, dzięki któremu, mogą być stosowane w drzwiach zewnętrznych, pod warunkiem, że nie są narażone na bezpośrednie warunki pogodowe takie jak deszcz, śnieg itp.
  • Uniwersalne do każdego rodzaju stolarki drzwi – aluminium, drewno, PCV
  • Samozamykacze mogą posiadać certyfikat dopuszczenia stosowania w drzwiach przeciwpożarowych według określonej normy EN 1125.
  • Możliwość montowania do szerokich i ciężkich drzwi – nawet 1800 cm oraz 160 kg

 

JAK DZIELIMY SAMOZAMYKACZE?

 

Samozamykacze można podzielić na dwie główne kategorie:

- Nawierzchniowe

- Zintegrowane

 

Samozamykacze nawierzchniowe montowane są na drzwiach lub futrynie.

 

Rodzaje:RAMIENIOWY (posiadające ramię/dźwignię)

DC135%20SREBRNY%20NOWY.png


SZYNOWY (wyposażone w szynę ślizgową)Samozamykacze ramieniowe są najczęściej montowanymi rozwiązaniami. Urządzenia te mają szeroką rozpiętość cenową oraz siłową i na rynku można znaleźć rozwiązania od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od potrzeb i zasobności portfela. Minusem tego rozwiązania są walory wizualne, ponieważ samozamykacze wyposażone są w ramię montowane pod kątem 90 stopni.

Samozamykacze szynowe, dzięki swojemu wyglądowi (przy zamkniętych drzwiach szyna jest w jednej płaszczyźnie z samozamykaczem), stosuje się na drogach ewakuacyjnych, na których w świetle przejścia nie mogą znajdować się elementy wystające (np. ramię dźwigni).

 

Samozamykacze zintegrowane to takie, które są ukryte w skrzydle drzwiowym lub w podłodze. Są to rozwiązania najbardziej estetyczne, jednak najdroższe i nie można ich zastosować we wszystkich rodzajach drzwi.

Samozamykacze zintegrowane dzielimy ze względu na rodzaj:

DC840 NOWY.png

UKRYTE (w drzwiach i futrynie)

DC135%20SREBRNY%20NOWY.png


PODŁOGOWE (chowane w posadzce)

Samozamykacze ukryte montowane są w drzwiach lub ościeżnicy. Dostęp nich jest od góry skrzydła.

Samozamykacze podłogowe montowane są w posadzce, a ramię lub wspornik przymocowany jest do drzwi od spodu. Samozamykacze podłogowe często znajdują zastosowanie w drzwiach wahadłowych oraz szklanych.

 

FUNKCJA BLOKADY

W lokalach usługowych takich jak sklepy i magazyny, bardzo cenioną funkcją jest blokada, która pozwala na pozostawienie zablokowanych drzwi w ustalonym kącie otwarcia, dzięki czemu przejście osób jest swobodne, bez konieczności ciągłego otwierania skrzydła drzwiowego (np. w trakcie dostaw).

W przypadku samozamykaczy ramieniowych funkcja blokady zwykle znajduje się w ramieniu na przegubie. Podczas zakupu tego rozwiązania należy wybrać odpowiedni samozamykacz posiadający specjalne ramię z blokadą. 

Natomiast w rozwiązaniach szynowych, blokada jest elementem dodatkowym umieszczanym w szynie. Może on zostać dokupiony już po montażu urządzenia.

 

FUNKCJA OGRANICZENIA OTWARCIA

Ogranicznik otwarcia skrzydła jest rozwiązaniem pozwalającym na ustalenie maksymalnego kąta otwarcia drzwi. Rozwiązanie sprawdzi się w przypadku drzwi narażonych na uszkodzenia np podczas silnych podmuchów wiatru, niszczenia stolarki o wystające krawędzie elewacji itp.

Ograniczniki otwarcia, jako dodatkowe elementy wyposażenia, stosowane są do części modeli samozamykaczach szynowych.